Dziś jest: Poniedziałek 15 sierpnia 2022, Imieniny: Marii, Stelli .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2013
Opublikowano: 2013-11-25

Szkolny Dzień Życzliwości

    21 listopada został uchwalony Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień. Święto uchwalono w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. Do dziś 21 listopada funkcjonuje, jako dzień pod nazwą „World Hello Day”. Zwyczaj podchwyciły inne kraje - dziś uroczystość obchodzona jest w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć pokoju na świecie. Święto w Polsce odbywa się rokrocznie od 2006 roku, a obchody tego wydarzenia zapoczątkowało miasto Wrocław. Co roku jednak przybywa miast, które z tej okazji organizują przeróżne festyny, koncerty, czy akcje charytatywne. Ideą całej akcji jest promowanie życzliwości i zachęta do czynienia dobrych uczynków.

    W tym roku Szkoła Podstawowa w Szczuczynie po raz pierwszy przyłączyła się do obchodów tego dnia wyrażając w ten sposób poparcie idei tego święta. Zależy nam, aby wszyscy w szkole żyli w zgodzie i zrozumieniu. Szkolny Dzień Życzliwości wejdzie do naszego kalendarza na stałe. Dominującym kolorem tego dnia był żółty. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali symbol życzliwości – żółtą uśmiechniętą buźkę, wiele osób ubrało żółte koszulki. Korytarz szkolny udekorowany został plakatami promującymi życzliwość wykonanymi przez uczniów. Klasy młodsze stworzyły „Łańcuch życzliwości” z odrysowanych na brystolu dłoni. O godzinie 11:00 cała społeczność szkolna zebrałasię na sali, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie Orderów Życzliwości. Ordery wręczały: pani dyrektor Małgorzata Karwowska, pani wicedyrektor Irena Markowska oraz pani pedagog Ewa Dobrzycka. Odznaczenia otrzymali przedstawiciele wszystkich klas i oddziałów przedszkolnych. Będą one przyznawane w ciągu roku szkolnego przez wychowawców dla uczniów, których cechuje postawa życzliwa, otwarta, asertywna. Uroczystość uświetnił występ klasy VIc przygotowany pod kierunkiem pani Zofii Jaworskiej pt. „Lekcja życzliwości”. Występ poprzedził taniec w wykonaniu klasy IIa przygotowany przez panią Teresę Galińską. Zuchy i harcerze wyszli na ulice miasta rozdając przechodniom papierowe serduszka z przesłaniem: „Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej”. Odwiedzili też instytucje wspierające szkołę: Urząd Miejski, księdza Proboszcza, Posterunek Policji, Miejski Dom Kultury, Bank Spółdzielczy, „UNIPOL”, Bibliotekę Miejską, WPK, Ośrodek Zdrowia oraz szkoły: Zespół Szkół w Szczuczynie, Publiczne Gimnazjum w Szczuczynie, Szkołę Podstawową w Niedźwiadnej.

    Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Ewa Dobrzycka. Zespół nauczycieli w składzie: Barbara Milewska, Jalanta Szurna, Zofia Jaworska, Sylwia Sulewska, zaplanował przebieg wydarzeń. Aktywny udział w akcji wzięły Zuchy pod kierunkiem pani Maryli Jaworowskiej oraz Harcerze pod opieką pani Agnieszki Mocarskiej. Do współpracy przystąpili wszyscy nauczyciele , wychowawcy oraz uczniowie. Dekorację korytarzy i sali wykonały: Darosława Wojciechowska, Barbara Milewska, Ewa Dobrzycka. Korkowe i papierowe serca z mottem oraz Ordery Życzliwości wykonały: Barbara Milewska, Ewa Dobrzycka.

Tekst: Ewa Dobrzycka
Zdjęcia: Elżbieta Bogdan

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 2755

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe