Dziś jest: Środa 19 stycznia 2022, Imieniny: Henryka, Mariusza .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2018
Opublikowano: 2018-04-24

Droga książki - od autora do czytelnika

    Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie zorganizowała warsztaty pt. „Droga książki - od autora do czytelnika”. 23 kwietnia 2018 roku odwiedziła nas grupa uczniów klasy IIa Szkoły Podstawowej w Szczuczynie wraz z opiekunkami: Beatą Nagel i Darosławą Wojciechowską.

    Dzieci w pierwszej części spotkania dowiedziały się m.in. jakie są etapy powstawania książki, jakie osoby pracują nad książką nim trafi ona do rąk czytelnika, oraz czym zajmuje się pisarz, wydawca, księgarz i bibliotekarz. Józefa Drozdowska - poetka, regionalistka, pisarka, krytyk literacki, organizatorka wielu spotkań autorskich, autorka kilku książek dla dzieci i dorosłych z Augustowa - zaprezentowała dzieciom swoje wiersze. Opowiedziała jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Przedstawiła skąd czerpie pomysły na pisanie wierszy oraz jakie tematy najchętniej porusza. Wojciech Cytryna - kierownik produkcji Agencji Reklamy i Nieruchomości Scorpion w Ełku opowiedział dzieciom czym zajmuję się firma w której pracuję, kim jest wydawca i jakie są etapy powstawania książki w wydawnictwie. Czym zajmuje się księgarz i jaki jest proces opracowania książki w księgarni, dzieci dowiedziały się od Mai Zamojskiej pracującej w szczuczyńskiej księgarni BookBook. Ostatnim miejscem, dokąd wędruje książka, nim trafi ona do czytelnika, jest biblioteka. To właśnie biblioteka gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych. Bibliotekarz Wypożyczalni dla Dorosłych Anna Akus – Szklarzewska przedstawiła uczniom sposób przygotowania książki nim zostanie ona udostępniona użytkownikom biblioteki.

    W dalszej części spotkania Izabela Gwiazdowska prowadząca Studio Działań Kreatywnych „GWIAZDA” przeprowadziła warsztaty produkcji papieru. Dzieci z wielkim zainteresowaniem aktywnie uczestniczyły w procesie wytwarzania papieru czerpanego.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i zaproszonym gościom za udział i zaangażowanie w warsztatach.

Tekst i foto: Anna Wojsław / Andrzej Szabelski

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1094

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe