Dziś jest: Niedziela 28 listopada 2021, Imieniny: Grzegorza, Zdzisława .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2018
Opublikowano: 2018-09-10

Rekonstrukcja wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie

    Dokładnie 99 lat temu, dnia 05.09.1919 roku do Szczuczyna zawitał marszałek Józef Piłsudski. Aby uczcić tą historyczną wizytę, Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie wspólnie z Zespołem Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiła ją zrekonstruować. W rekonstrukcję włączyła się orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie, zespoły: „Mali Szczuczyniacy” i „Szczuczyniacy”, harcerze, Związek Piłsudczyków RP Oddział w Szczuczynie a także osoby prywatne. Całej inscenizacji towarzyszyły patriotyczne dekoracje, bukiety kwiatów, aktorzy w codziennych strojach i wojskowych mundurach z początku stulecia, zaprzęg konny, pieśni i wiersze patriotyczne, grochówka…

    Punktualnie o 17:00 na parkingu przed budynkiem Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie w patriotycznej scenerii odtworzono scenę powitania marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie (w tej roli wystąpił Adam Jagusz). Naczelnego Wodza Polski, któremu towarzyszyli adiutanci (Andrzej Wróblewski i Ryszard Skrodzki), Lena Dulewicz i woźnica (Paweł Sosnowski – właściciel zaprzęgu) witały delegacje:

- samorządowa z burmistrzem Szczuczyna na czele (w rolę wcielili się Ryszard Rybak i Witold Dylewski)
- gminy izraelskiej z dyrektorem szkoły żydowskiej na czele (w rolę wcielili się Andrzej Kosmowski, Tadeusz Danowski, Paweł Danowski).
- kobiet z Koła Polek na czele z przewodniczącą (w rolę tę wcieliły się Krystyna Rosłoniewska, Jadwiga Sielawa, Halina Grabowska, Halina Nagórska, Ewa Borawska, Ewa Zamojska, Maja Zamojska, Marysia Józwik, Barbara Jankowska, Jadwiga Dylewska).
- delegacja harcerzy: Julita Żebrowska, Paulina Żebrowska, Julia Kruszyńska
- delegacja dzieci: Natalia Nagel i Weronika Karpińska.

     Oprawę muzyczną rekonstrukcji zapewniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie pod batutą Roberta Świderskiego.

    Inscenizację wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie przygotowała Barbara Paszkowska – animator kultury w BCK.

    Rekonstrukcji towarzyszyło też otwarcie wystawy „Józef Piłsudski. Od zesłańca do Marszałka” pozyskanej w ramach współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Sama wystawa połączona była z ekspozycją pamiątek po Wodzu Naczelnym ze zbiorów państwa Anny i Adama Jagusz. Całe wydarzenie uatrakcyjnił występ zespołu „Mali Szczuczyniacy” pod kierunkiem starszego instruktora BCK Andrzeja Szabelskiego (w składzie Nikola Szwalgin, Patrycja Chmielewska, Natalia Nagel, Julia Kruszyńska, Weronika Karpińska, Julia Dutkiewicz, Julita Żebrowska, Paulina Żebrowska), który zaprezentował wiązankę wierszy i pieśni patriotycznych.

    Zaproszeni goście wzięli też udział w quizie historycznym z nagrodami dotyczącym życia marszałka Józefa Piłsudskiego, który poprowadzili dyrektor BCK w Szczuczynie Janusz Siemion i Izabela Gwiazdowska prowadząca Studio Działań Kreatywnych „Gwiazda”.

    Niespodzianką dnia był występ chóru im. St. Moniuszki działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku pod kierunkiem dyrygentki Marty Szałkiewicz.

    Na zakończenie zaproszono wszystkich na grochówkę przygotowaną przez Zespół Szkół w Niećkowie.

    Obchody 99. Rocznicy wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie wpisują się w szczuczyńskie obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wspomniana wystawa pt.: „Józef Piłsudski. Od zesłańca po Marszałka” będzie gościć w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie do 28.09.2018r. W tym miejscu zwracamy się z zaproszeniem do dzieci i młodzieży szkolnej oraz nauczycieli do odwiedzin naszej siedziby i obejrzenia wystawy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia!

Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN
Foto: Joanna Siemion

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 992

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe