Dziś jest: Poniedziałek 06 grudnia 2021, Imieniny: Mikołaja, Emiliana MIKOŁAJKI .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2018
Opublikowano: 2018-06-04

Święto Wolnych Książek w Szczuczynie

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie w 2016r. zainicjowała lokalną akcję bookcrossingu pod hasłem „Wędrujące książki”.

    W holu wejściowym Centrum Kultury znajduje się regał przeznaczony do wymiany książek o zróżnicowanej tematyce – od poradników domowych po książki dla najmłodszych, sensację, kryminał, dramat, komedię, fantastykę czy horrory. Wzajemnej wymianie podlegają też czasopisma. Z biegiem czasu regał zapełnił się książkami, których tytuły przyciągnęły i przyciągają nadal niejednego czytelnika i tego młodszego i tego starszego.

    W bieżącym roku a dokładnie 12 czerwca 2018 roku wypada XV edycja Święta Wolnych Książek którego początki sięgają 2003 roku. Ma ono na celu promocję bookcrossingu. Dla niewtajemniczonych przybliżamy definicję zjawiska jakim jest bookcrossing, który opiera się nieodpłatnym przekazywaniu książek metodą „podaj dalej” czy też na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie po raz pierwszy przyłącza się do ogólnopolskich obchodów Święta Wolnych Książek. Z tej okazji 12 czerwca 2018 roku spotkacie pracowników Centrum Kultury w Szczuczynie na Targowicy Miejskiej i w Nowym Parku w Szczuczynie. Będziemy rozdawać/puszczać w obieg/uwalniać książki.

Wychodzimy z założenia, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują. Do zobaczenia!

PS. Możecie wesprzeć naszą akcję przynosząc książki do siedziby Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, którymi chcielibyście się podzielić z innymi.

Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 882

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe