Dziś jest: Środa 19 stycznia 2022, Imieniny: Henryka, Mariusza .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2018
Opublikowano: 2018-11-13

Szczuczyn dla Niepodległej!

    11 Listopada, w 100 rocznicę odzyskania niepodległości, mieszkańcy Szczuczyna zgromadzili się w kościele, by uczcić to radosne święto. Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą Maszą Świętą, którą celebrował ks. Dziekan Jacek Majkowski oraz ks. Marcin Ołtarzewski. Podczas kazania ks. proboszcz przywołał zgromadzonym kilka faktów sprzed 100 lat, kiedy to w wyniku zaborów Polska zniknęła z mapy Europy na wiele lat. Jednak duch polskości wzywał do zrywów narodowych, powstań i obrony kraju. W efekcie po 123 latach Polska w końcu odzyskała niepodległość. Na podniosły charakter mszy wpływ miała również oprawa muzyczna przygotowana przez Orkiestrę Dętą OSP, która mimo wietrznego dnia towarzyszyła obchodom 11 listopada do samego końca.

    Na uroczystości przybyło wiele osób m.in.: poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych Szczuczyna i Wąsosza, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji działających na terenie miasta i gminy Szczuczyn, przedstawiciele szkół, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze, „Sybiracy”, a przede wszystkim mieszkańcy Szczuczyna.

    Następstwem mszy świętej był tradycyjny już przemarsz ulicami Szczuczyna. Uczestnicy zmierzali do placu przy Kościele, gdzie rozpoczynały się kolejne uroczyste wydarzenia. W takim dniu nie mogło zabraknąć narodowych elementów, dlatego odśpiewano hymn oraz wyeksponowano flagę Polski. Apel poległych odczytał Robert Łepkowski - Prezes OSP w Szczuczynie, po którym ku ich pamięci rozbrzmiały syreny. Kilka słów do uczestników skierował Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński, który przywitał gości oraz wspomniał o istocie dnia 11 listopada.

    Głównym punktem obchodów było również odsłonięcie tablicy upamiętniającej ludzi, którzy poświęcili życie i zdrowie dla niepodległej Polski, a także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Część artystyczna dotyczyła inscenizacji wydarzeń z 1918 r. oraz przeglądu pieśni patriotycznych.

    Warto również podkreślić, iż Starosta Grajewski przekazał odznaczenia zasłużonym strażakom z terenu Gminy Szczuczyn, jako tym którzy dbają o bezpieczeństwo i porządek Powiatu Grajewskiego.

    Na zakończenie uczestnicy mogli rozgrzać się ciepłą żołnierską grochówką, przygotowaną przez Zespół Szkół w Niećkowie.

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1173

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe