Dziś jest: Środa 29 czerwca 2022, Imieniny: Piorta, Pawła .
Pytania do Burmistrza

gaz w Szczuczynie

    Ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi ,dlatego po raz drugi zadaje pytanie:Panie Burmistrzu patrząc na Gminę Grajewo która zabrała się do doprowadzenia gazu dla miasta chciałbym zapytać czy Pan również planuje coś zrobić w tym temacie.Przypominam sobie,że kilka lat wstecz coś tam było w planach o doprowadzeniu gazu dla miasta Szczuczyna.Proszę tym razem o odpowiedź osobie ,której Szczuczyn nie jest obojętny.

Odpowiedź:

    Rzeczywiście zgapiłem! Moja wina, przepraszam. Wszystko przez to, że formuła pytań przez stronę www trochę zaczęła przegrywać z możliwością szybkiego kontaktu przez Facebooka. Nie rzecz jednak w usprawiedliwianiu się a w odpowiedzi. W takim razie już wyjaśniam.

    Sprawa gazu w Szczuczynie i pozostałych gminach naszego powiatu odżyła razem z podjęciem prac projektowych przez Gaz-System nad dokumentacją tzw. INTERKONEKTORA Polska - Łotwa, który będzie stanowił swego rodzaju autostradę gazową. Żeby można było zjechać z autostrady potrzebny jest węzeł, natomiast żeby można było "zaczerpnąć" gazu dla Szczuczyna potrzebna jest tzw. stacja redukcyjna (zmniejszająca ciśnienie gazu w rurociagu z transmisyjnego na robocze). Niestety jej budowa dla samego miasta i gminy Szczuczyn jest zbyt kosztowna, dlatego potencjalni inwestorzy analizują znacznie szerzej potencjalne zapotrzebowanie na gaz w całym powiecie grajewskim. Oczywiście jako Szczuczyn zgłosiliśmy chęć posiadania zasilania w gaz ziemny. Określiliśmy szacunkowo poziom zapotrzebowania na to paliwo w obiektach użyteczności publicznej.

    W całej sprawie ważne na chwilę obecną są dwie sprawy:

  1. Mam wrażenie, że prace nad projektem INTERKONEKTORA ostatnio bardzo zwolniły, ale może brak informacji to dobra informacja? Nie wiem?
  2. Bez INTERKONEKTORA nie ma mowy o dalszych rozmowach i pracach nad stacją redukcyjną, zasilaniem miast i wsi.

Terminy:

    INTERKONEKTOR powinien powstać do 2020 roku (pierwotne założenie to 2018 r.) Jednak ta data wydaje się mało realna, ale kto wie?

    Ewentualne prace projektowe nad stacją i elementami zasilania poszczególnych gmin, to pieśń jeszcze dalszej przyszłości. 2025 to chyba skrajny optymizm.

    Mam nadzieję, że moja odpowiedź ułatwi ewentualne decyzje.

Pozdrawiam Artur Kuczyński

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 2398

Związek Gmin Wiejskich
Biebrzański Dar Natury
Wrota Podlasia
Mikroporady
e-PIT 2019
e-Zdrowie
Podlaska Platforma Edukacyjna
KPP Grajewo
Łomżyńskie Forum Samorządowe
mikrorachunek podatkowy
Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Szczepimy się 2021
e-budownictwo
Czyste powietrze
Bezpłatne Leki 75+
PGE Informacje o wyłączeniach

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe