Dziś jest: Poniedziałek 15 sierpnia 2022, Imieniny: Marii, Stelli .
Pytania do Burmistrza

Podatki

    W związku z rozległością pytania podzieliłem je na części, by udzielić rzeczowej odpowiedzi.

Część I

    Panie burmistrzu! Czy Pan się orientuje kto mieszka w Szczuczynie? Ilu jest bezrobotnych ,emerytów i rencistów i jaka jest wysokość netto ich świadczeń. Na pewno w 90% są to świadczenia do 800 zł, tylko nieliczni była budżetówka mają więcej. Jak Pan przy tych obciążeniach podatkowych, śmieciowych itp. wyobraża sobie życie tych ludzi? Na pewno Pan wie ile kosztuje opał na zimę ,woda, ścieki, prąd ,lekarstwa i ogólnie utrzymanie domu (remonty ). Dlaczego więc podniósł Pan podatki od nieruchomości, grunty pozostałe w ubiegłym roku o 110 % a w tym o 40 %. Na naszym osiedlu działki mają po700m2 i prosty rachunek w tym roku podatek wzrósł o 70 zł w zeszłym z 12groszy na 25 od metra. O metrach powierzchni w mieszkaniach i pozostałych nie wspomnimy.

Część II

    Przy pańskich zarobkach i radnych co za darmo biorą pieniądze są to może grosze, lecz przy naszych jałmużnach, są to wysokie koszty których nie udźwigniemy. Bogatsze Grajewo zamieszkałe nie tylko przez emerytów, gdzie jest więcej pracy podatki są niezmienne od kilku lat i na ten rok wynoszą od gruntu 30gr. Dlaczego obniża Pan poziom życia wspomnianej grupie mieszkańców, chociaż i tak są na granicy egzystencji i wytrzymałości-godności ludzkiej.

Część III

    Panie Burmistrzu to że posiadamy domy nie świadczy o naszej zamożności. DOM JEŚĆ NIE DA.POWIE PAN COŚ za COŚ. NAM TE COŚ NIE POTRZEBNE. PRZEWIDYWANY WZROST ŚWIADCZEŃ NA TEN ROK O 3,4% BRUTTO czyli OD 800 ZŁ BRUTTO NASZYCH EMERYTUR 27.20zŁ A PAN PODNIÓSŁ NAM PODATEK OD GRUNTU O 70 zł. ŚMIECIE NA 1 OSOBĘ 26 ZŁ. PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ JAK MAMY ŻYĆ? JEST PAN PRĘŻNYM BURMISTRZEM LECZ PROSZĘ TEGO NIE ROBIĆ KOSZTEM WIĘKSZOŚCI NIEMOGĄCEJ UDŻWIGNĄĆ TEGO CIĘŻARU MIESZKAŃCÓW.

Część IV

    MAMY NADZIEJE, ŻE TO PYTANIE UKAŻE SIĘ W PYTANIU DO BURMISTRZA, NIE BĘDZIE WYRZUCONE Z EMITOWANIA I BĘDZIE UDZIELONA ODPOWIEDŻ. POZDRAWIAMY.

Odpowiedź:

Część I

    Bardzo trudno jest znaleźć wystarczająco dobre uzasadnienie dla lokalnych podatków. Z jednej strony nikt ich nie lubi, bo stanowią przecież obciążenie naszych portfeli, z drugiej jednak każdy z nas ma bardzo konkretne oczekiwania pod względem tego, co dzieje się i jak funkcjonuje nasza Gmina. Chcemy, by funkcjonowały szkoły, by zatrudnieni w nich ludzie otrzymywali wynagrodzenie, by ulice były czyste, a zimą odśnieżone chodniki. Chcielibyśmy nowych dróg i chodników, estetycznych ulic i wielu innych rzeczy, których częścią składową są właśnie podatki i nie jest to czymś na tyle wyjątkowym, że występującym wyłącznie w Szczuczynie. Jeżeli zgodnie z rozporządzeniem Ministra stawka podatku od nieruchomości ma wynosić 0,45 groszy za m2, a ta obowiązująca w Szczuczynie wynosi 0,35 groszy, to oznacza to, że w naszej Gminie obowiązuje prawie 25% obniżka jego wartości. Każda inna wartość byłaby oszukiwaniem mieszkańców, może przyniosłaby chwilową popularność, ale w dłuższej perspektywie oznaczałaby kontynuację drogi schyłku Szczuczyna. Musimy współdzielić nasze codzienne koszty, oczywiście musi dziać się to z uwzględnieniem naszych możliwości i to właśnie robimy.

Część II

    Jak zapewne wszystkim wiadomo podatki lokalne nie są dzielone na grupy ani społeczne, ani wiekowe, dotykają wszystkich bez wyjątku. Wiem, że może to nie argument, ale te jak to Pan określił „pańskie zarobki” są oczywiście godnym wynagrodzeniem, zmniejszonym jednak na moją prośbę przez Radę Miejską o dobre 30% w porównaniu do wcześniejszego wynagrodzenia Burmistrza Szczuczyna i od 2011 roku do dnia dzisiejszego nie nastąpiła jego nawet najmniejsza zmiana. Podobnie mają się diety Radnych tej kadencji, od samego początku ich wysokość nie była zmieniana. Mam nadzieję, że w Pańskich oczach będzie to dowód zrozumienia niełatwej sytuacji finansowej Gminy. 0,35 groszy od m2 powierzchni to stawka podatku stanowiąca średnią wartość w skali Powiatu Grajewskiego.

Część III

    Na temat kosztów czekających nas zmian w odniesieniu do gospodarki odpadami już wielokrotnie się wypowiadałem. Dla tych, którzy do tej pory nie płacili za wywóz nieczystości ta opłata wydaje się zupełnie nową. Jednak dla wielu z nas, nie 26 tylko 20 zł. (przy segregowaniu odpadów) jest opłata jaka dziś również ponosimy. Pozostałe stawki zostały tak skalkulowane, by nie obciążać znacząco tych największych rodzin. Stawki 20 zł. w małych gospodarstwach i 35 w średnich myślę, że są akceptowalne, natomiast gospodarstwa duże, to zazwyczaj rodziny wielopokoleniowe, wielkość ich opłaty rozkłada się inaczej, a mimo to stawka zawiera zniżkę przekraczającą w niektórych wypadkach nawet 60%. Jeśli chcieliby Państwo zapoznać się dokładnymi informacjami na temat proponowanych stawek odsyłam do mojego artykułu: www.test.um.szczuczyn.pl/aktualnosci_2013r,co_dalej_z_odpadami.html

Część IV

    Mimo wyczuwalnego rozgoryczenia w przesłanych mi pytaniach, wyczuwam jednak pewne zrozumienie, że codzienne koszty naszego funkcjonowania nie są kaprysem ani Burmistrza ani Radnych. Wyrażona powyżej obawa, że z jakichś względów pytanie to nie miałoby zostać opublikowane, jest całkowicie bezzasadna. Gdyby w relacjach Burmistrz - Mieszkańcy choćby jedna sprawa wymagała ukrycia, czy chociażby odwrócenia głowy i udawania, ze nic się nie stało, to moja wiara w realizowana misje i odpowiedzialność nie miałby sensu. Ta forma internetowego kontaktu bezpośrednio ze mną jest po to, by zapytać o każda budzącą obawy, czy wątpliwości rzecz. Nie publikujemy wyłącznie tych materiałów, które obrażają czy też oczerniają inne osoby, a takie niestety są również czasem przesyłane.

    Pańskie/Państwa uwagi wziąłem sobie głęboko do serca i będą one dla mnie podstawą do jeszcze bardziej wytężonej pracy, żeby to nasze miasteczko rozwijało się dynamiczniej, wtedy te codzienne obciążenia nie będą tak znacznym problemem. Myślę, że tak sprecyzowany cel jest akceptowalny, pozwoli więc Pan, czy też pozwolą więc Państwo, że będę życzył nam wspólnej jego realizacji. Pozdrawiam Artur Kuczyński – Burmistrz Szczuczyna

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 3216

Związek Gmin Wiejskich
Biebrzański Dar Natury
Wrota Podlasia
Mikroporady
e-PIT 2019
e-Zdrowie
Podlaska Platforma Edukacyjna
KPP Grajewo
Łomżyńskie Forum Samorządowe
mikrorachunek podatkowy
Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Szczepimy się 2021
e-budownictwo
Czyste powietrze
Bezpłatne Leki 75+
PGE Informacje o wyłączeniach

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe