KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE GOSPODARKI WODNO-ŚCIEKOWEJ AGLOMERACJI SZCZUCZYN

W sierpniu br. Wykonawca robót budowlanych Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ZIEJA Ryszard Zieja, wyłoniony w przetargu nieograniczonym, zakończył prace budowlane nad zadaniem pn. Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno - ściekowej aglomeracji Szczuczyn. Inwestycja rozpoczęła się na przełomie maja i czerwca 2020r. i była jedną z większych jaką Referat Rozwoju i Inwestycji miał przyjemność realizować.

Po ponad trzech latach zmagań i utrudnień mieszkańcy następujących ulic: Grunwaldzkiej, Granicznej, Szczuki, Sienkiewicza, Kilińskiego, Łomżyńskiej, Nadstawnej, Krzywej, Przelotowej oraz Sportowej otrzymali możliwość wpięcia się do nowo wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej. Zastała również przebudowana sieć wodociągowa w następujących ulicach: Kilińskiego, Przelotowej, Krzywej, Sobieskiego i Łomżyńskiej. Po wykonaniu sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej została odtworzona nawierzchnia drogowa wraz z chodnikami. Zakres inwestycji obejmował także przebudowę stacji uzdatniania wody oraz ujęcia wody w miejscowości Szczuczyn, modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków oraz istniejących przepompowni. Dzięki realizacji projektu stopień skanalizowania gminy osiągnął poziom 96 %.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 15 177 153,40 zł, z czego 10 450 124,21 zł stanowi dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa VI: Ochrona środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami Działania 6.2: Ochrona wody i gleb.

Głównym celem zrealizowania danej inwestycji przez Gminę była możliwość uporządkowania gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Szczuczyn poprzez budowę infrastruktury kanalizacyjnej oraz rozwiązanie problemu odprowadzania ścieków do zbiorników bezodpływowych przez mieszkańców. Kolejnym ważnym aspektem było zapewnienie stałej produkcji wody pitnej o parametrach jakościowych zgodnych z obowiązującymi przepisami, co udało się osiągnąć dzięki dokonanej przebudowie Stacji Uzdatniania Wody w Szczuczynie. Wykonanie w całości projektu wpłynęło pozytywnie na poprawę jakości środowiska naturalnego.

Referat Rozwoju i Inwestycji