Wniosek o stypendium szkolne składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej w okresie od 1 do 15 września danego roku szkolnego.
Stypendium szkolne jest przyznawane w związku z trudną sytuacją materialną, za którą uważa się sytuację, w której miesięczny dochód na członka rodziny ucznia nie przekracza kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej, tj. 600 zł. , a ponadto występuje w rodzinie gdzie:
- w których występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba,
- wielodzietność lub brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo- wychowawczych,
- w których występuje alkoholizm lub narkomania,
- niepełnych lub w których wystąpiło zdarzenie losowe.
Przyznane stypendium szkolne jest wypłacane po uprzednim dostarczeniu dokumentów (rachunki, faktury, dowody wpłaty) potwierdzających dokonanie wydatków związanych z edukacją.
W jakiej formie może być udzielane stypendium szkolne?
- Stypendium szkolne może być udzielane uczniom, w formie:
a. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą
b. pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu nowych podręczników, nierefundowanych w ramach innych programów pomocowych, zeszytów, przyborów szkolnych, tornistra, itp. - całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub słuchaczy kolegiów,
- świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym, po ich udokumentowaniu
WYDATKI KWALIFIKOWALNE DO STYPENDIUM SZKOLNEGO
- Podręczniki i zeszyty, słowniki, atlasy, encyklopedie, lektury szkolne, tablice matematyczne itp. (NIE OPRACOWANIA !!).
- Tornister, plecak szkolny.
- Strój gimnastyczny na zajęcia W-F:
- - obuwie sportowe: adidasy, tenisówki, halówki, trampki, kapcie szkolne, itp.
- odzież sportowa: spodenki gimnastyczne, dres sportowy, koszulka sportowa, spodnie sportowe, bluza sportowa, itp. - Przybory i artykuły szkolne (np. piórniki, bloki, flamastry, kredki, pędzle, farby, klej, papier kolorowy, papier do drukarek, ołówki, długopisy, gumki, kalkulatory, bibuła, nożyczki, przybory geometryczne, plastelina, modelina itp.).
- Tusze i tonery do drukarek.
- Pokrycie kosztów abonamentu internetowego, multimedialne programy edukacyjne.
- Komputer/laptop, oprogramowanie, skaner, drukarka, mysz, klawiatura, monitor.
- Zajęcia pozalekcyjne (opłata za dodatkową naukę języka obcego, itp.).
- Uczestnictwo w organizowanych przez szkołę wyjściach/wyjazdach do instytucji kultury, wycieczki szkolne),
Faktury, bądź rachunki uproszczone, muszą być imienne na wnioskodawcę, tj. rodzica lub pełnoletniego ucznia. Istotne jest także by np. plecak, buty itp. miały adnotację „szkolne” lub „sportowe”.
Faktury powinny być opisane na odwrocie faktury/rachunku przez wnioskodawcę, tj. rodzica/ ucznia pełnoletniego w następujący sposób:
„Oświadczam, że wymienione na odwrocie niniejszej faktury/rachunku rzeczy zakupione w ramach stypendium szkolnego przyznanego w roku szkolnym ……/….. są przeznaczone dla mojej/ego córki/syna ( imię i nazwisko dziecka) ucznia/uczennicy ( nazwa szkoły i klasa ). Podpis i data |
W roku szkolnym obowiązują faktury/rachunki za:
I półrocze
- zakup podręczników – od lipca br.
- pozostałe materiały szkolne od lipca br. – wg powyższego wykazu
- Internet – od września do czerwca
II półrocze
- zakup podręczników – od stycznia br.
- pozostałe materiały szkolne od stycznia br.– wg powyższego wykazu
- Internet – od stycznia br. do czerwca br.
Nie będą uwzględniane wydatki o charakterze nieedukacyjnym, np.: kurtki, skarpety, bielizna osobista, swetry, czapki, stroje na studniówkę, obuwie zimowe, spódnice, koszule białe, garnitury.