BEZPŁATNE PORADY PSYCHOLOGA
W ramach Punktu Konsultacyjnego w każdy wtorek (począwszy od 10.09.2024 r.)
od godz. 15:30 do godz. 17:30 w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczuczynie,
Plac 1000-lecia 23, 19-230 Szczuczyn można skorzystać z
bezpłatnych porad psychologicznych.
BEZPŁATNE PORADY TERAPEUTY DS. UZALEŻNIEŃ
W ramach Punktu Konsultacyjnego w co drugi piątek (począwszy od 13.09.2024 r.)
od godz. 15:00 do godz. 19:00 w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczuczynie,
Plac 1000-lecia 23, 19-230 Szczuczyn można skorzystać z
bezpłatnych porad terapeuty ds. uzależnień.
Nieodpłatna pomoc prawna w Powiecie Grajewskim
Starostwo Powiatowe w Grajewie informuje, iż zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1534), w 2025 roku na terenie powiatu grajewskiego uruchomiono dwa Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej tj.:
- Punkt w Grajewie zlokalizowany w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Wojska Polskiego 74 C obsługiwany przez prawników wskazanych przez Izbę Adwokacką w Białymstoku
i Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku:
- poniedziałek - godz. 8:00 – 12:00 – adwokat Jakub Wojciechowski,
- wtorek - godz. 8:00 – 12:00 – radca prawny dr Danuta Sosnowska,
- środa - godz. 8:00 – 12:00 – adwokat Witold Poboży,
- czwartek - godz. 8:00 – 12:00 – radca prawny Łukasz Pachucki,
- piątek - godz. 8:00 – 12:00 – adwokat Andrzej Milewski;
- Punkt mobilny (po jednym dniu w tygodniu na terenie każdej gminy, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy); obsługiwany przez prawników wskazanych przez Stowarzyszenie SURSUM CORDA, z siedzibą w Nowym Sączu:
- poniedziałek - godz. 8.00 - 12.00 - Urząd Gminy Radziłów, Plac 500-lecia 14, 19-213 Radziłów – adwokat Małgorzata Maciejewska,
- wtorek - godz. 8.00 - 12.00 - Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie,
Szczuki 1, 19-230 Szczuczyn – adwokat Cezary Chrzanowski, - środa - godz. 10.00 - 14.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Rudzie ul. Szkolna 1 – radca prawny, mediator Krzysztof Bolek,
- czwartek - godz. 8.00 - 12.00 - Urząd Miejski w Rajgrodzie, ul. Warszawska 32, 19-206 Rajgród – radca prawny Krzysztof Bolek,
- piątek - godz. 8.00 - 12.00 - Szkoła Podstawowa w Wąsoszu, ul. Piaskowa 13, 19-222 Wąsosz – adwokat Cezary Chrzanowski.
Nieodpłatna mediacja świadczona jest w środy od godz. 10:00 do 14:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudzie oraz w czwartki w godz. 8:00-10:00 w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grajewie.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.
Zapisy na wizyty przyjmowane są:
- pod numerem telefonu: 86 273 84 60 (w godzinach 7:30 – 15:30),
- e-mailem: npp@starostwograjewo.pl ,
- ON-LINE pod adresem https://np.ms.gov.pl/podlaskie/grajewski ,
- w formie papierowej drogą pocztową na adres: Starostwo Powiatowe w Grajewie ul. Strażacka 6 B; 19-200 Grajewo.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2023 r. poz. 20), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, również przez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania tych osób lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się, lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego, lub w innym miejscu dostosowanym do potrzeb tych osób.
Osoba, która zgłosi uzasadnioną potrzebę komunikacji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składa staroście, w formie papierowej lub elektronicznej:
- pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej,
- wskazuje okoliczności to uzasadniające oraz dostępne środki porozumiewania się na odległość.
Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej, po otrzymaniu od starosty drogą elektroniczną oświadczenia i danych kontaktowych osoby uprawnionej, porozumiewa się z nią w umówionym terminie.
Kto może otrzymać pomoc?
Każda osoba nie będąca w stanie pokryć kosztów odpłatnej pomocy prawnej, znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej (pomoc udzielana między innymi w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, rodzinnych, czy pracowniczych), w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona przed uzyskaniem pomocy składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba korzystająca z pomocy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Przed udzieleniem nieodpłatnej pomocy prawnej można zażądać od osoby uprawnionej okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość.
Pomoc udzielana osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, która w ciągu ostatniego roku nie zatrudniała innych osób, stanowi pomoc de minimis.
Zakres udzielanej Nieodpłatnej Pomocy Prawnej
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach
i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym, - wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
- przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
- nieodpłatną mediację, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
- poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
- przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
- przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
- przeprowadzenie mediacji;
- udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego oraz zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.