Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny wraz z klasztorem

Obiekty sakralne

Informacje

Jeden z najcenniejszych zabytków architektury w północno-wschodniej części Polski. Obiekt składający się z klasztoru, kościoła i kolegium został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. Pijarski Zespół w Szczuczynie zaprojektowany został w stylu spokojnego, klasycznego baroku przez wybitnego architekta Józefa Piolę.

Kompleks został wzniesiony na pamiątkę wygranej Bitwy Wiedeńskiej. Fundatora i jednocześnie właściciela Szczuczyna wsparł finansowo sam król Jan III Sobieski. Stanisław Antoni Szczuka był jego wieloletnim sekretarzem, doradcą i przyjacielem. W kościele przez wiele lat stacjonowali Pijarzy. Powstał w nim również pierwszy w Polsce Instytut dla głuchoniemych, który później przeniesiono do Warszawy, funkcjonowała szkoła żeńska oraz szpital.

Obiekt w praktycznie nienaruszonym stanie przetrwał wszelkie wojny, konflikty zbrojne czy zabory. Aktualnie w klasztorze znajduje się Centrum Muzealno-Warsztatowe,
w którym usytuowane są izby historyczno-muzealne, sale konferencyjne i warsztatowe. Centrum otwarte jest na inicjatywy mieszkańców, realizację projektów kulturalnych oraz turystów z całej Polski.

W murach klasztornych mieści się także Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jedynie miejsce w regionie przybliżające działalności przywódcy niepodległościowego. Izba składa się z kilku tysięcy eksponatów, pamiątek, zdjęć, dokumentów czy obrazów.

Godziny otwarcia:

Pon.- Sb. w godzinach 8:00-16:00

Powiązane trasy

25.7 km
Krajoznawczy szlak rowerowy
Krajoznawczy szlak rowerowy
5.9 km
Miejski szlak rowerowy
Miejski szlak rowerowy
10.3 km
Pętla Szczuczyn - Świdry Awissa - Sokoły - Szczuczyn
Pętla Szczuczyn - Świdry Awissa - Sokoły - Szczuczyn
9.6 km
Szlak rowerowy na Lisiaki
Szlak rowerowy na Lisiaki

Aktualności

19 lutego 2024
Kabaret z Konopi
19 lutego 2024
Bieg Tropem Wilczym
15 lutego 2024
Gminna akcja sterylizacji, kastracji i chipowania psów i kotów!
13 lutego 2024
Kondolencje
9 lutego 2024
Koncert Walentynkowy
8 lutego 2024
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024
Szczuczyn
Miasto z klimatem

Bądź na bieżąco! Otrzymuj ważne powiadomienia i alerty ze Szczuczyna, odkrywaj ciekawe trasy i miejsca. Nawiguj pieszo i na rowerze.